Сторінки


22 гр. Українська література

Тема уроку.                                       Євген Плужник
«Вчись у природи творчого спокою...»,
«Ніч... а човен – як срібний птах!..»
Один із провідних поетів «розстріляного відродження». Його творча біографія, трагічна доля. Сповідальність, ліричність, філософічність лірики. 

Мета уроку: ознайомитись із біографією письменника, розглянути його твори, звернути увагу на його трагізм. 


Біографія: Євген Плужник


Плужник Євген
Плужник Євген Павлович народився 26 грудня 1898 р. у слободі: Кантемирівці Воронезької губернії в родині дрібного купця: Закінчивши гімназію в м. Боброві, у 1918—1920 pp. жив на Полтавщині, працював учителем, вів театральний гурток, був актором. У 1920 р. Плужник переїхав до Києва, де навчався в Київському ветеринарно-зоотехнічному інституті (1920-1921рр.).

У 1921р. він вступив до Київського музично-драматичного інституту ім. Лисенка, але вищої освіти не здобув. У 1923 р. під псевдонімом Кантемирянин Плужник опублікував перші вірші в газеті «Більшовик» і журналі «Глобус». У 1926р. вийшла його збірка «Дні». Поет став членом літературного угруповання «Ланка».

У цей час загострилась його хвороба на туберкульоз, але Є. Плужник продовжував працювати: разом з В. Підмогильним видав словник «Фразеологія ділової мови», редагував твори інших письменників, перекладав російську класику. У цей час Є. Плужник написав п'єсу «Болото», текст якої не зберігся.

У 1927 р. з'явилась збірка його поезій «Рання осінь», наступного року був надрукований його перший і єдиний прозовий твір — побутово-психологічний роман «Недуга» (про любов комуніста, керівника підприємства Івана Орловця до жінки з ворожого йому буржуазного світу. Заводської).

У 1929р. письменник опублікував п'єси «Професор Сухо-раб» і «У дворі на передмісті».

У наступні три роки він написав віршовану драму «Змова в Києві» (мала робочі назви «Інженери», «Фашисти», «Шкідники», «Брати»), яка завдяки Леоніду Черевагенку побачила світ аж у 1992 р. Закінчив у цей час роботу над третьою збіркою поезій —«Рівновага», яка тоді так і не вийшла.

5 грудня 1934 р. Є. Плужник був заарештований і звинувачений у терорі в справі вбивства Кірова. 28 березня 1935 р. він був засуджений, але розстріл майже відразу було замінено десятирічним ув'язненням у спецтаборах.

2 лютого 1936р. Є. Плужник помер від сухот у тюремній лікарні на Соловках.

У 1948 р. за кордоном окремим виданням вийшла збірка «Рівновага». У 1979 р. у Мюнхені було перевидано всі збірки разом.



                    Аналіз вірша «Ніч.., а човен — як срібний птах!..» 

Плужник   «Ніч.., а човен — як срібний птах!..» аналіз вірша Євгена Плужника — тема, ідея, художні засоби, жанр та інші питання розкриті в цій статті. «Ніч.., а човен — як срібний птах!..» аналіз вірша Жанр: класична любовна елегія Збірка: «Рівновага» 

Тема: човен-як символ піднесеної душі ліричного героя,його романтичної мрійливості і закоханості в навколишній світ Ідея: показ глибини і незбагненності світу 

  Художні засоби «Ніч.., а човен — як срібний птах!..»: 

звертання: Не спіши, не лети по сяйних світах,
 Мій малий ненадійний човне!

 апогея: І над нами, й під нами горять світи. 
І внизу, і в горі глибини 

  епітети: срібний птах, ненадійний човне 

порівняння: човне-як срібний птах 

    Мариністично-символічна поетична мініатюра. 
Композиційно складається с 2 строф.
 Вірш, що ввійшов до збірки «Рівновага» — «Ніч.., а човен — як срібний птах!..» — це мариністично-символічна поетична мініатюра, сповнена неоромантичного світовідчування. Вона нагадує симфонію, у якій почуття ліричного героя й морські краєвиди зливаються в один візерунок, характеризують макрокосмос і мікрокосмос душі ліричного героя, його бунтівливу вдачу. Водночас морська стихія є втіленням вічності, що підносить душу людини до космічних вершин, до абсолюту світла.

Завдання: законспектувати біографію, читати та давати аналіз поезії " Ніч...а човен, як срібний
   птах"

Немає коментарів:

Дописати коментар